Jak Martin uplatnil znalosti z kurzu u vážné autonehody

Martin popisuje, jak mu pomohl náš kurz. Děkujeme za zaslání a dobrá práce!

Dobrý den,

před pár týdny jsem v rámci zaměstnání absolvoval Váš zážitkový kurz první pomoci. V kurzu jsme si všechno vyzkoušeli prakticky, jak resuscitaci na figurínách, tak ošetření různých poranění na figurantech. Školení bylo super, moc za něj děkuji.

Dnes, při cestě do zaměstnání, se přede mnou ozvala velká rána, viděl jsem odletět plasty. Hned mi naskočilo, co jsme se v kurzu učili, zastavil jsem a po bezpečnostních opatřeních doběhl k havarovanému vozu- došlo k čelní srážce dvou osobních vozidel.

Jeden z řidičů ani přes záklon hlavy nejevil známky života, věděl jsem, že není na co čekat. Za pomoci dalšího muže jsme pána vyndali na zem vedle auta a zahájili resuscitaci. Další z kolemstojících lidí zavolal záchrannou službu a předával nám rady od dispečerky operačního střediska. Díky praktickému nácviku u Vás na kurzu jsem věděl, jak správně masírovat, i to, jak se u resuscitace střídat. I když ta situace nebyla příjemná, a resuscitace v reálu byla dost náročná, vydrželi jsme a střídali se tak dlouho, než jsem nad sebou uslyšel vrtulník. Naskočila my vaše slova o tom, že máme vydržet resuscitovat, než nás vystřídají záchranáři. Po vystřídání jsem v jednom ze záchranářů poznal vašeho kolegu, který nás učil spolu s vámi na kurzu.

Chtěl bych Vám ještě jednou poděkovat za to, že jste nás připravili. Mě osobně to dodalo hodně odvahy a sebevědomí na to, abych dokázal i v takto vypjaté situaci pomoci druhému člověku, který to skutečně potřeboval.

Co mě na celé situaci zarazilo, bylo množství objíždějících aut. Nikdo nezastavil, nikdo nechtěl pomoct. Jedna paní nás dokonce od resuscitace neustále odrazovala. Vzpomněl jsem si na to, co jste říkali na kurzu, že se lidé bojí pomoci, protože o první pomoci nic nevědí a mají v sobě jen spoustu mýtů.

 

S pozdravem Martin Koptík.

ZDROJ foto a video: krimi-plzen.cz

FOTKY PO PŘÍJEZDU ZÁCHRANÁŘŮ