Zhodnocení stavu vědomí

VIDEONÁVOD ZHODNOCENÍ STAVU VĚDOMÍ

Vždy dbejte na svou vlastní bezpečnost! Pokud naleznete neznámého člověka ležet např. v parku, nejprve ho hlasitě oslovte ze vzdálenosti cca 1 m, abyste měli v případě nutnosti možnost úniku. Ne každý ležící člověk vyžaduje nějakou pomoc. Může být pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, a pokud se ho hned začnete dotýkat a manipulovat s ním, může Vás napadnout.

Každá situace je samozřejmě jiná a vyžaduje individuální přístup, níže uvedené postupy berte jako obecně doporučené. 

Obecný postup zhodnocení stavu vědomí:

  • Přistoupíme k člověku na vzdálenost cca 1 m a zřetelně nahlas ho oslovíme. (Dobrý den, stalo se Vám něco? Mohu Vám nějak pomoci?) Pokud na toto člověk zareaguje např. otevřením očí, promluvením, znamená to, že je při vědomí. Potom se ho zeptejte, zda potřebuje Vaši pomoc, jaké má obtíže a pokud to je nutné, zavolejte ZZS.
  • Pokud na oslovení nereaguje, přistoupíme k člověku blíže, uchopíme ho za rameno a zkusíme s ním zatřást. Pokud na toto člověk zareaguje např. otevřením očí, promluvením, znamená to, že je při vědomí. Potom se ho zeptejte, zda potřebuje Vaši pomoc, jaké má obtíže a pokud to je nutné, zavolejte ZZS.
  • Pokud člověk nereaguje ani na zatřesení zkuste tzv. bolestivý podnět- štípněte ho do ušního lalůčku. Neberte to jako násilí vůči člověku, snažíte se pouze vyhodnotit, v jakém stavu je. Pokud člověk nereaguje na žádný z těchto podnětů (oslovení, zatřesení, štípnutí), znamená to, že je v bezvědomí.
    Po zhodnocení stavu vědomí následuje kontrola dýchání.

Chcete se naučit správně vyhodnotit stav pacienta a vše si důkladně prakticky vyzkoušet? Chcete se učit od profesionálních záchranářů? Vyberte si z naší nabídky kurzů první pomoci a my Vás vše naučíme!